سایت مپ ویدیویی (Video Sitemap) چیست؟

سایت مپ ویدیویی

متخصصین سئو همیشه به دارندگان وب سایت توصیه می کنند که یک سایت مپ داشته باشند. سایت مپ به خزنده های موتور جستجو کمک می کند به سادگی تم سایت شما را تعیین کنند و هرگونه خطای تشخیص داده شده توسط خزنده ها را از بین ببرند.

 

در این مقاله از کارخانه تولید محتوای ویدیویی “ساختِ کلیپ” قصد داریم به اهمیت نقشه سایت ویدیویی بپردازیم. سایت مپ قابلیتی است که همه محتوای سایت شما اسکن می شود و ساختار کلی سایت شما بطور دقیق به نمایش گذاشته می شود.

 

در پاسخ به پرسشهای “سایت مپ ویدیویی چیست؟ چرا به سایت مپ ویدیویی نیاز داریم و سایت مپ ویدیویی چه قابلیتی را به وب سایت اضافه می کند؟” ادامه ی این مقاله را دنبال کنید.

 

سایت مپ ویدیویی راه بسیار موثر برای شامل کردن ویدیوی شما در نتایج جستجو است. اگر از سایت مپ ویدیویی استفاده کنید، ویدیوهایتان در گوگل ویدیو (google video) که یک قسمت مخصوص ویدیو در گوگل است ظاهر خواهد شد.

 

این کار کمک می کند سئوی سایت شما بهتر شود و ترافیک سایت شما بیشتر شود.

 

انجام فرآیند های گفته شده کمک می کند ویدیوی شما در معرض دید افراد بیشتری قرار گیرد؛ مخصوصا افرادی که ترجیح می دهند به جای خواندن صفحات بلند ویدیو ببینند.

 

حال این سوال پیش می آید:

سایت مپ ویدیویی با سایت مپ های معمولی چه فرقی دارد؟

 

سایت مپ ویدیوی شامل متا دیتا در مورد هرکدام از ویدیوهای روی سایت شما است که به گوگل کمک می کند این ویدیوها را با دقت در نتایج جستجو ارائه کند.

اطلاعاتی که شما در سایت مپ قرار می دهید باید با محتوای واقعی ویدیو یکی باشد تا گوگل بتواند از آن استفاده کند.

متا دیتاهای سایت مپ ویدیویی شامل چیزهایی مثل مدت ویدیو، عنوان و یک توضیح کوتاه در مورد ویدیوی شماست.

 

اما چرا به سایت مپ ویدیویی نیاز داریم؟

با اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد تمام جزئیات موجود در یک سایت مپ ویدیویی توسط موتورهای جستجو بکار گرفته شوند؛ ولی وقتی وجود داشته باشند، قطعا حضور شما در نتایج جستجوی گوگل بیشتر خواهد شد. همچنین این نکته را هم در نظر داشته باشید که یک ویدیو در میان اقیانوسی از نتایج متنی برجسته خواهد بود و همین نکته به تنهایی بازدید صفحات را بیشتر می کند.

 

اگر بخواهیم به آمار و ارقامی که سایت  MARKETING WEEK به عنوان یک مجله متمرکز بر کسب و کارها و وب سایتها ارائه کرده است استناد کنیم؛ این ارقام نشان می دهند که ویدیوها حدودا در 70 درصد لیست 100 نتیجه برتر گوگل ظاهر میشوند. کار منطقی این است که روی محتوای باکیفیت ویدیویی سرمایه گذاری کنید و مطمئن شوید که مردم آن را به راحتی پیدا کنند.

ساخت کلیپ با پشتیبانی استودیو فردا به شما کمک می کند ویدیویی با کیفیتی بسازید که بازدهی نسبت به هزینه ای که می کنید بسیار بیشتر شود.

 

چگونه میتوانیم یک سایت مپ ویدیویی ایجاد کنیم؟ 

سایت مپ ویدیویی با اضافه کردن متادیتای ویدیویی به سایت مپ موجود،ایجاد میشود. میتوان اینکار را با دست انجام داد ولی راه های آسانتری هم وجود دارند.

ژنراتورهای آنلاین زیادی به شما امکان ایجاد یک سایت مپ ویدیویی را میدهند، مثل ژنراتور XML Sitemaps.com .

اسکریپت،تمام محتوای ویدیویی روی سایت شما را در فرمت پشتیبانی شده شناسایی می کند و در ظرف چند ثانیه یک سایت مپ تحویل می دهد.

 

اگر مایل باشید برای ایجاد سایت مپ ویدیویی میتوانید همچنین از mRSS استفاده کنید که نسخه اصلاح شده ی پروتوکل RSS است. بر خلاف RSS ،mRSS انعطاف پذیری بیشتری برای شامل کردن جزئیات در مورد فایل های چندرسانه ای دارد.

یادتان باشد که گوگل فقط سایت مپ های با کمتر از 50000 آیتم ویدیویی را قبول می کند و همچنین سایت مپ شما باید حجم کمتر از 50 مگابایت داشته باشد.

اگر مثل سایت های Vimeo یا Youtube که میزبان ویدیوهای بسیار بزرگ هستند نباشید این مسئله بعید است شما را اذیت کند.

پس از ساخت سایت مپ

وقتی سایت مپتان را ساختید میتوانید از وبسایت رایگان وب مستر (Webmaster tools) گوگل برای ارائه سایت مپتان درست مثل ارائه ی سایت مپ های معمولی استفاده کنید. اگر محتوای ویدیوی خوبی داشته باشید و سایت مپتان فرمت درستی داشته باشد، خیلی سریع تاثیر این کمکتان به خزنده های گوگل برای پیدا کردن ویدیویتان را خواهید دید.

پیشنهاد می کنیم برای راهنمایی های بیشتر در مورد ویدیو کتاب “توضیح با ویدیو” را مطالعه کنید.

کارشناسان ساخت کلیپ همراه شما هستند تا با تولید ویدیوی با کیفیت خدمات و محصولات خود را از طریق ویدیو به مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت و رسانه های اجتماعی خود توضیح دهید.

برای استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان ساخت کلیپ کافیست با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *