سناریو قلب موشن گرافیک است.

سناریو موشن گرافیک

سناریو ساخت موشن گرافیک

یکی از مهمترین و موثرترین فرآیند های طراحی و ساخت موشن گرافیک نگارش سناریو است. موشن گرافیک ها، متن ها و تصاویر متحرک با افکت های صوتی و المان های ساخته شده هستند که مخاطب پسند می شوند. در این مقاله از مجله کلیپ به تعریف سناریو و اهمیت آن می پردازیم. در صورتی که قصد تولید موشن گرافیک دارید می توانید از برگه تعرفه های ساخت موشن گرافیک ما بازدید کنید.

 

سناریو چیست و نگارش سناریو در چه اهمیتی دارد؟

سناریو می تواند معانی متفاوتی داشته باشد؛ برای آشنایی با مفهوم سناریو می توانید مقاله “سناریو نویسی چیست” را بخوانید. اما آنچه در “ساختِ کلیپ” و در مقاله سناریو ساخت موشن گرافیک بدنبال آن هستیم اشاره به متن و داستانی دارد که قرار است روایت شود. موشن گرافیک ها انواع گوناگونی دارند و نگارش سناریو در ساخت این کلیپ های حداکثر 3 دقیقه ای اهمیت بسزایی دارد.

به عنوان مثال در ادامه این نوشته موشن گرافیک مسافر را به سفارش وزرات راه تماشا می کنید. این موشن گرافیک برای ایجاد آگاهی مسافران از پروتکل های بهداشتی در دوران شیوع ویروس کرونا ساخته شده است.

اما نکته قابل توجه چهار مزیت مهم سناریو هستند.

 

سناریو ساخت موشن گرافیک باید چگونه باشد؟

1-هدفمندی سناریو

اولین چیزی که به ذهن می آید ساختار سناریویی است که در کمترین زمان قرار است همه ویژگی های یک محصول یا کسب کار را برای مخاطب توضیح دهد. البته باید در نظر گرفت نیاز نیست همه ویژگی ها را در موشن گرافیک توضیح دهیم بلکه اشاره به مهمترین پیام هدف ساخت موشن گرافیک است.

بنابراین دانستن هدف سناریو برای ساخت موشن گرافیک ارزان حیاتی است. تا وقتی می خواهیم سناریو بنویسیم بدانیم می خواهیم به مخاطب چه بگوییم. محتوای یک سناریوی هدفمند از تحلیل رفتار تماشاگر و در نظر گرفتن هدف کسب و کار بدست خواهد آمد.

2-سرشار از خلاقیت

موشن گرافیکی هایی که از ترکیب صدا و تصاویر بدست می آیند انعطاف پذیری بالایی برای ساخت ایده های خلاقانه دارند. سناریوی موشن گرافیک می تواند توسط کسانی طراحی و نوشته شود که نگاه جذاب هنری دارند. هنرمندانی که می توانند ایده ی شما را به صورت جذاب به تماشاگران طوری نمایش دهند که تا به حال ندیده اند و عاشق تیزر موشن گرافیک شما بشوند.

3-مختصر مفید

امروزه که مردم بمباران محتوای متنی و تصویری در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی هستند، تقریبا حوصله ی دنبال کردن محتوای طولانی را ندارند. از طرف دیگر یکی از مشخصه های این است که محتوا را در حداقل زمان منتقل می کنند. سناریوی موشن گرافیک های ممکن است طولانی تر و مفید باشند اما احتمال دیده شدن آنها هم به همین حد کمتر می شود. یکی از مهمترین مشخصه های یک سناریوی خوب این است که محتوا را در کمترین زمان ممکن به اشتراک بگذارد.

4-ایجاد ارتباط موثر

سناریو های موشن گرافیک باید از نظر لحن و ادبیات باید بتوانند موثرترین ارتباط را با مخاطبانشان ایجاد کنند. استفاده از لحن و کلمات مناسب یکی از مسائلی که در زمان نگارش سناریو در نظر گرفته می شود.

 

درخواست سفارش ساخت موشن گرافیک

برای استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان ساخت کلیپ کافیست با ما تماس بگیرید یا در خواست مشاوره خود را ارسال کنید.

مشاوره موشن گرافیک

کارشناسان ما با شما تماس می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *